Bajki na rzutnik w malarstwie

Ściana, ciemny pokój, poduchy luźno porozrzucane na podłodze. To nie bałagan w dziecięcym pokoju a klimat wieczornego pokazu bajek z rzutnika, które za chwilę będą  wyświetlane na ścianie.
Na poduchach zaraz zasiądą dzieciaki, jedne będą siedzieć inne zalegną na nich wtulone w ich ciepło i miękkość. A na ścianie , na ścianie przed chwilą jeszcze ciemnej i pustej najpierw pojawi się jasny prostokąt , potem nagle z ciemności wyłoni się obraz wydawcy bajki i jej tytuł. A następnie wraz z kolejnymi kadrami bajki w pokoju rozlegnie się głos wyświetlającego bajki. Jeszcze przed chwilą poduchy były puste a ściana pusta i ciemna. Teraz za sprawą tego małego urządzenia zwanego rzutnikiem i celoluidowej rolki pokrytej kadrami kolejnych scen wyświetlanej bajki wszystko ożyło. Pokój wypełnił czar bajek. Wkoło czuć i widać oczami wyobraźni magię bajki.  Z czasem poza obrazem i głosem czytającego teksty znajdujące się na poszczególnych kadrach bajki pokój wypełnia się zapachem kliszy. Kliszy, która odebrała ciepło od żarówki rzutnika i rozgrzana zaczęła pachnieć. Zapach rozgrzanej kliszy jest niezapomniany.

Klimat bajek wyświetlanych rzutnikiem na ścianie kilka lat temu wyraził w swoich obrazach Bartek Lisowski w cyklu 4 namalowanych obrazów ‘Projektornia’ .


Oglądając te obrazy czujesz klimat ciemnego pokoju, klimat i urok bajek wyświetlanych na ścianie, klimat kliszy, która pachnie. Obrazy te są pełne czegoś co trudno opisać, pełne duszy artysty przelanej na płótno, wyrażającej nostalgię do czasów dzieciństwa i wieczornego bajkowania. Trzy z obrazów już wcześniej opisywałem i można je zobaczyć w moim serwisie.

Teraz po latach pojawił się kolejny artysta malarz, którego fascynuje świat bajek i rzutników. Grzegorz Ptak i jego cykl jak na razie 3 obrazów ‘W starym kinie’ to inne ujęcie tego samego tematu.

Bajki i rzutnik zostały pokazane przez Pana Grzegorza przez pryzmat świata mistyki  jakimi są nasycone bajki. Pan Grzegorz w swoich obrazach pokazał siebie i swoją żonę Mariolę, przenosząc ich do nieistniejącego a jakże pięknego świata baśni i bajek. Z jednej strony są oni głównymi postaciami namalowanych przez Pana Grzegorza obrazów a z drugiej strony to rzutnik i jego czar jest głównym elementem dzieł a postacie Grzegorza i Marioli to uczestnicy tego mistycznego wydarzenia.

Sztuką jest namalowanie obrazu, który można czytać na kilka sposobów. Panu Grzegorzowi to się udało w sposób znakomity.

Jest jeszcze jeden malarz, który pokusił się o przeniesienie na płótno tematu rzutnika do bajek, to Ryszard Kryński. Pan Ryszard w przeciwieństwie do pozostałych nie stara się pokazać klimatu bajkowania a w żartobliwy sposób pokazuje fascynację rzutnikiem i bajkami poprzez obraz z cyklu ‘Kaczki’ . Postacie Kaczek Pana Ryszarda są znane miłośnikom jego sztuki nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Obraz namalowany przez Pana Ryszarda jest niepowtarzalny swym klimatem i pokazaniem tematu. Najlepiej jednak go zobaczyć samemu.

Nie ważne  co i ile bym napisał o obrazach namalowanych przez Pana Bartka,  Pana Grzegorza czy Pana Ryszarda. I tak nie oddam słowami  tego co oni oddali swoim pędzlem na płótnie. Nie jestem w stanie opisać uroku bajek i magii występujących podczas ich oglądania. Im się to udało.

Zachęcam do obejrzenia ich obrazów, tych z cyklu ‘Projektornia’ , ‘ W starym kinie’ oraz ‘Kaczki’ jak i innych ich dzieł bo warto.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj
  • email
  • LinkedIn

O programie Jerzy Pniewski

Witam, Jestem kolekcjonerem bajek do rzutnika. Bajki kolekcjonuję od kilku lat. Początek mojego hobby to przypadek jak to zwykle bywa. Dla mojej najmłodszej córki kupiłem kilka bajeczek, które tak jej się spodobały, że dokupiłem kilka kolejnych a potem znów kilka, i jeszcze kilka,.....i tak przypadek sprawił, że zacząłem kolekcjonować bajki do rzutnika. Obecnie moja kolekcja liczy blisko 2000 pozycji bajek wyprodukowanych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.